GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kanna 14378132
*
nr 1437 8132
Kanna
och dosa, Gefle. Höjd: 9-20cm
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 december 2021
kl 20:07:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/12 12:15:06
1
100 kr
13/12 18:02:11
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kanna keramik och dosa svensk keramik svenska keramiker
-
5256 Kaffe/teservis..
38 delar, Blå Blom, Gustavsberg, 6 tekoppar, 17 ka..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:18
-
5261 Kanna
Antik, fajans / metall. Höjd: 24,5 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:34
-
5288 Tekanna
Stengods, Danmark, Signerad. Längd: 35 cm, höjd: 2..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:50
-
5080 Tekanna
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Terma Gustavsb..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:55
*
Kanna
nr 1437 8132
Kanna
och dosa, Gefle. Höjd: 9-20cm
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 13 december 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/12 12:15:06 | 1 | 100 kr |
13/12 18:02:11 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kanna keramik och dosa svensk keramik svenska keramiker
-
5256 Kaffe/teservis..
38 delar, Blå Blom, Gustavsberg, 6 tekoppar, 17 ka..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:18 -
5261 Kanna
Antik, fajans / metall. Höjd: 24,5 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:34 -
5288 Tekanna
Stengods, Danmark, Signerad. Längd: 35 cm, höjd: 2..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:50
-
5080 Tekanna
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Terma Gustavsb..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:55